„Narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają, że ciążą na nich, bez względu na rasę, narodowość i wyznanie - wyspecyfikowane następnie obowiązki”. Słowa te pochodzą z Deklaracji Praw Dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1959r.

 

Historia Dnia dziecka wzięła jednak swój początek już w 1924 roku, kiedy przedstawiciele ponad pięćdziesięciu krajów zgrupowanych w Lidze Narodów, na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom przyjęła uchwałę zwaną powszechnie Prawami Dziecka. Burzliwe dzieje dwudziestolecia międzywojennego oraz późniejszy konflikt globalny zwany drugą wojną światową sprawiły, że zaniechano prace nad kolejnymi projektami. Dopiero utworzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych umożliwiło dalszą dyskusję na ten temat.

W rezolucji numer 838 (IX) z 1954 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło wszystkim państwom organizowanie Powszechnego Dnia Dziecka. Zaapelowało tym samym, aby wykorzystać te obchody do propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata, jak też do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju.

Zgodnie z wcześniejszymi porozumieniami, każde państwo miało możliwość wyboru dnia, w którym miało się odbywać to święto. W większości krajów europejskich przyjęto datę 1. czerwca (we Francji jest to np.: 6 stycznia, w Turcji – 23 kwietnia).

To radosne święto wszystkich dzieci obchodzone było również w naszych świetlicach. Oto jak wyglądał Dzień dziecka w świetlicy wiejskiej w Stękinach. Wspólna zabawa z okazji dnia dziecka w „Stkinolandii” odbyła się 31 maja 2008r. Naszą imprezę rozpoczęliśmy króciutkim rajdem rowerowym do Jonkowa, gdzie złożyliśmy wizytę w jednostce OSP w Jonkowie. Tam poznaliśmy tajniki pracy strażaków oraz bogate wyposażenie miejscowej straży. Największym zainteresowaniem cieszyły się stroje strażackie, w które chętnie przebierały się dzieciaki i młodzież. Następnie udaliśmy się do sklepu po orzeźwiające lody ufundowane przez mieszkańców Stękin, po czym wybraliśmy się na krótki odpoczynek na plac zabaw przy Urzędzie Gminy. Z uśmiechem na twarzy powróciliśmy do Stękin, gdzie już czekało na nas ognisko. Wszyscy zajadaliśmy się pieczonymi kiełbaskami i chlebkiem. Tak dotarliśmy do punktu kulminacyjnego, na który wszyscy czekali z utęsknieniem - na konkurs karaoke przygotowany przez p. Rafała Zasańskiego pracownika GOK w Jonkowie. Kilka zdań na temat zasad i mogliśmy ujawnić nasze talenty piosenkarskie. Okazało się, że w Polsce mamy jeszcze jedną Dorotę Rabczewską (Dodę), w którą wcieliła się Martynka Balcerowska (l.10). Doskonale poradziła sobie z piosenką „Dżaga” i tym samym zajęła pierwsze miejsce. Drugie zajęła Ewelinka Siekierska (l.16), natomiast trzecie Sylwia Siekierska (l.14). Uczestnicy zostali obdarowani nagrodami ufundowanymi przez GOK po czym wspólnie z publicznością śpiewaliśmy „Pszczółkę Maję”, „Miał być ślub” oraz wiele, innych piosenek. Tym miłym akcentem zakończyliśmy dzień pełen wrażeń.

Justyna Armborst
Z rady i urzędu nr 45/maj 2008