Któż z nas nie pamięta kultowych dobranocek, które codziennie oglądało się z zapartym tchem, nie mogąc doczekać się pory ich emisji. Pamiętamy jak wspaniałe były to bajki i jak wielu wrażeń dostarczały najmłodszym widzom.

 

Chcąc sprawdzić jaki jest stan wiedzy o starych dobranockach naszych najmłodszych pociech Gminny Ośrodek Kultury w Jonkowie postanowił zorganizować konkurs pod tytułem: „Nasze kochane dobranocki – wspomnień czar”. Pierwsze reakcje najmłodszych na wieść o quizie były bardzo różne. Jedni byli bardzo zadowoleni, inni mówili, że ich to nie interesuje i zarzekali się, iż w ogóle nie oglądają bajek, bo są zbyt dorośli.

Wielki sprawdzian rozpoczął się 29 kwietnia w świetlicy „Stękinolandia”. Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej rundy na twarzach podopiecznych rysowała się radość, ale i pewna obawa przed tym, co będzie na nich czekało. Kolejne pytania pokazały jednak, że większość nie miała praktycznie żadnych kłopotów z udzieleniem odpowiedzi, nawet na najtrudniejsze pytania. Podobnie było w rundzie drugiej. Najbardziej skomplikowany okazał się ostatni etap, gdzie trzeba było na podstawie zasłyszanego fragmentu ścieżki dźwiękowej dokończyć słowa narratora lub bohatera.

Po doskonałej zabawie trwającej ponad dwie godziny przyszedł czas na rozstrzygnięcie. Dogrywka wskazała ostatecznych zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Sylwia Siekierska, drugie przypadło w udziale Patrykowi Sarnowiczowi, trzecie Przemkowi Sarnowiczowi.

Rafał M. Zasański
Z rady i urzędu nr 45/maj 2008