Święto Halloween zostało zapoczątkowane przez Irlandczyków, którzy w XIX wieku postanowili sprowadzić je do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej jednocześnie dając możliwość jego bezpośredniego zaistnienia na tym terenie.

Dopiero wówczas w XX wieku święto Halloween trafiło bezpośrednio do Europy, aczkolwiek zostało przyjęte w bardzo niewielu krajach takich jak Polska, Niemcy, Francja, Anglia, Irlandia, Szkocja, Stany Zjednoczone, Meksyk. Wielu Irlandczyków bowiem wierzy w wędrówkę dusz i reinkarnację, czyli egzystencję po śmierci.
Halloween jednak najbardziej hucznie jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych oraz Irlandii, gdzie sięgają jego prapoczątki.
Symbolem tego święta są wydrążone dynie z lampionem w środku, zombie, czarne koty, czarownice oraz nietoperze,
Najpopularniejszym i najczęstszym jednak zwyczajem jest słynna zabawa w „cukierek albo psikus”, podczas której nawiedza się wszystkie mieszkania i zbiera słodycze od mieszkańców.
Dzieciakom z Porbad jeszcze w tym roku zabrakło odwagi na zabawę w "cukierek albo psikus”, ale za to całą noc spędzili na świetlicy opowiadając sobie straszne historyjki robiąc sobie psikusy.