Dzieci ze świetlic wiejskich Gminy Jonkowo miały w czasie trwających jeszcze wakacji okazję wzięcia udziału w wielu interesujących wycieczkach wypełniających w pożyteczny sposób ich wolny czas. Jedna z takich wycieczek odbyła się 11 sierpnia 2010 roku, a głównym celem wyjazdu był Malbork, którego największą atrakcję stanowi oczywiście zamek krzyżacki, będący jednym z największych gotyckich zespołów architektonicznych na świecie.

Dzieci z przyjemnością jechały obejrzeć sławną twierdzę, zwłaszcza że rok bieżący, w którym obchodzimy 600-lecie bitwy pod Grunwaldem, sprzyjał tego typu wyprawom. Zwiedzanie całego zamku zajmuje wprawdzie kilka godzin, ale nikt w tym czasie się nie nudził, jako że twierdza jest interesująca, a ponadto przewodnik prowadzący grupę potrafił zainteresować dzieci swoją historyczną opowieścią.

Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić wszystkie najciekawsze miejsca zamku wysokiego i średniego, a przede wszystkim wspaniały pałac wielkich mistrzów, pozostałości kościoła Najświętszej Marii Panny, kapitularz, wielki refektarz, infirmerię (czyli szpital), dormitoria (a więc dzisiejsze sypialnie), a także celę, w której więziono litewskiego księcia Witolda, brata Władysława Jagiełły. Poprzez opowieść przewodnika dzieci miały okazję zapoznać się nie tylko z historią Zakonu Krzyżackiego, ale także z życiem codziennym w średniowieczu, bowiem w programie zwiedzania były także pomieszczenia gospodarcze, takie jak np. kuchnia czy piekarnia.

Ukoronowaniem wycieczki był natomiast udział w widowisku historycznym, w którym członkowie bractwa rycerskiego zainscenizowali bitwę według średniowiecznych wzorów i zasad. To przedstawienie bardzo się dzieciom podobało, zwłaszcza, że po jego zakończeniu mogły same wejść w rolę średniowiecznych rycerzy, przymierzając ich stroje i posługując się bronią).

Wycieczka była więc ciekawa, wszyscy byli zadowoleni, a ponadto po raz kolejny wychowawcom świetlic udało się udowodnić, że wakacje można spędzić ciekawie i pożytecznie, a dzieci w czasie wolnym od nauki mogą się czegoś nauczyć.

Dzieci ze świetlicy w Jonkowie bardzo dziękują organizatorom wycieczki Stowarzyszeniu „Nasza szkoła” za zaproszenie i wspólną zabawę.

GALERIA ZDJĘĆ

A.P.