Drukuj

Wakacje 2008 dla wszystkich dzieci i młodzieży z naszej gminy upłynęły pod znakiem angielskiej, mokrej i mglistej pogody. Tegoroczna letnia aura z pewnością nie sprzyjała aktywnemu wypoczynkowi, a o dłuższych wypadach w plener można było jedynie pomarzyć lub co najwyżej miło powspominać.

 

Nienajlepsza pogoda nie pokrzyżowała jednak planów wyjazdu do "Zielonej Doliny". W ostatni piątek wakacji dzieci i młodzież ze świetlic w Łomach i w Stękinach wzięły udział w wyprawie do gospodarstwa agroturystycznego państwa Kozłowskich w Wilimowie.

Wizyta rozpoczęła się bardzo mocnym akcentem. Dzięki uprzejmości Bogdana Kozłowskiego, miłośnika i pasjonata pojazdów militarnych, nasi podopieczni mieli okazję spróbować żołnierskiego życia. Zaraz po wyjściu z autokaru poszczególne grupy zajęły miejsca w transporterze opancerzonym typu SKOT. Przejażdżka leśnymi, krętymi drogami była dla wielu niesamowitym przeżyciem. Miłej atmosfery nie zepsuły nawet drobne obtłuczenia i siniaki. Ale jak to w wojsku bywa - nikt nie narzekał, a niektórzy nawet chwalili się "ranami" odniesionymi w boju.

Wprawdzie bez ekwipunku ale bogaci w nowe doświadczenia ruszyliśmy w stronę suto zastawionych stołów. Przygotowanie potrawy w oka mgnieniu znikały z talerzy, trafiając do opustoszałych żołądków. Trzeba było się dobrze najeść by móc uczestniczyć w dalszych atrakcjach.

Kolejnym ciekawym punktem wizyty był spływ łodziowym mostem pontonowym po Łynie. Z pokładu tej specyficznej łajby, w niezwykłej scenerii i bezpośredniej bliskości natury, można było nie tylko upajać się urzekającymi krajobrazami, ale dostrzec także kilkadziesiąt gatunków fauny i flory występujących w Polsce północno-wschodniej. Po tym niecodziennym rejsie udaliśmy się na zwiedzenie gospodarstwa, gdzie mogliśmy obejrzeć m.in.: kuce, lamy, liczne ptactwo domowe i leśno-parkowe oraz sympatycznego osiołka.

Wizyta zakończyła się wspólnym odpoczynkiem na placu zabaw. Zmęczeni lecz pełni wrażeń i nowych doświadczeń ze smutkiem pożegnaliśmy się z "Ziołowa Doliną".

Wyprawę do gospodarstwa państwa Kozłowskich zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Jonkowie przy współfinansowaniu Urzędu Gminy w Jonkowie.

Rafał M. Zasański
Z rady i urzędu nr 46/lipiec-sierpień 2008