Drukuj

W jedno z wrześniowych popołudni, przed godziną 17.00 odwiedził świetlicę w Stękinach "Stękinolandię" znany polski aktor pan Lech Ordon. Po krótkich przygotowaniach pan Ordon zaczął opowiadać o swoich 60 latach pracy w teatrze.

W pewnym momencie zaprosił kolegę Kubę aby razem powiedzieć wierszyk. Zestresowany Kuba nic nie wydusił z siebie. Cały utwór powiedziała publika (chodziło o "kto Ty jesteś? Polak mały..."). Pan Lech poprosił o zadawanie pytań, więc spełniliśmy tę prośbę. Gdzie się wychował? Jakie były najlepsze filmy? Przezwiska? Wyjaśniał nam jak rzeczywiście ma na imię i gdzie się urodził. Następnie pan Lech czytał i mówił z pamięci wiersze J. Tuwim i Brzechwy "O Grzesiu kłamczuchu", "Na straganie", "Wszyscy dla wszystkich". Było dużo braw, śmiechu i podziwu.

Pan Lech opowiadał o swoich zabawnych historiach z planu filmowego. Dowiedzieliśmy się, że bardzo często grał rolę księdza i czasami miał za długą szatę, co powodowało "potykanie się". W 1991 roku pan Ordon wyremontował w Pelniku stary domek letniskowy, w którym spędza coroczne wakacje. Na koniec odebrał podziękowania od wsi Stępiny i złożył dedykację w księdze wpisów dla "Stękinolandii". Spędziliśmy miło czas przy słodkim poczęstunku w towarzystwie sympatycznego pana Lecha Ordona.

Mariola Piotrowska
Sylwia Siekierska
Marcin Lejman
Z rady i urzędu nr 43/październik-listopad 2007