W listopadzie podopieczni świetlicy spędzali czas na zabawach ruchowych, ale też wykonana została makieta z ulicami i skrzyżowaniami.Nie ustają również rozmowy na temat bezpieczeństwa na drodze i podczas przechodzenia przez jezdnie w miejscach dozwolonych jak i skutkach przechodzenia przez jezdnie w miejscach niedozwolonych.

 

Dzieci i młodzież przygotowały wróżby andrzejkowe, które umieszczone w kolorowych balonach tworzyły swoistą dekorację sali podczas wieczoru andrzejkowego. W listopadzie rozpoczęliśmy naukę odlewania świec.

W pierwszych dniach grudnia malowaliśmy zimowe obrazki, w następnych kleiliśmy kartki świąteczne i odlewaliśmy świece. Miesiąc grudzień upływał spokojnie podczas wykonywania ozdób świątecznych; choinek, bombek, mikołajów i innych wytworów. Podczas jednego z grudniowych popołudni wypiekliśmy i udekorowaliśmy lukrowymi pisakami pierniczki. Przed Gminnymi Warsztatami zajęliśmy się również dekoracją sali.

W sobotę 16 grudnia 2017 roku odbyły się coroczne Warsztaty Świąteczne, podczas których mieszkańcy gminy mogli wykonać dekoracje z gałęzi w formie mikołaja, uformować pierniczki i po wypieczeniu w dowolny sposób je ozdobić, wreszcie samodzielnie odlać i udekorować świeczkę. Podczas warsztatów można było zapoznać się z sekretem wypiekania sękacza, jak również wyrobu czekoladek i bloku czekoladowego. Oczywiście degustacja była nieodzownym i oczekiwanym punktem programu. Kolejne warsztaty za nami, pojawiły się nowe sugestie i wnioski, za które uczestnikom dziękujemy i które przy organizacji kolejnych warsztatów weźmiemy pod uwagę.

We wtorek 19 grudnia 2017 w świetlicy w Jonkowie odbyły się mini warsztaty, podczas których uczestnicy mogli wykonać wianki świąteczne na drzwi lub jako dekorację stołu. Jako podkład do dekoracji posłużyły wianki wiklinowe, które według uznania były przez uczestników bielone farbą bądź pozostawione w naturalnym kolorze. Do dekoracji posłużyło sztuczne igliwie, malutkie bombeczki, kwiatki gwiazdy betlejemskiej, złocone jabłuszka, wstążki i tym podobne.

MT