WYDAWNICTWO : Pracownia Wydawnicza ELSet
ROK WYDANIA : 2017
LOKALIZACJA: Biblioteka Jonkowo
  / 0
Słaba Świetna 

RECENZJE/OPINIE

Portret Aktorki. Moje dzieciństwo za kulisami teatru to historia aktorki Danuty Koryckiej napisana przez jej córkę – Katarzynę Frankowiak. Główna bohaterka opowieści urodziła się we Lwowie w 1927 r. Trudny czas wojny był okresem pierwszych młodzieńczych inspiracji, zwłaszcza aktorskich, ale też plastycznych i poetyckich. Jej życie determinowały kolejne sceny teatralne – we Lwowie, Katowicach, Bydgoszczy, Wrocławiu, Olsztynie, Białymstoku i Grudziądzu. 
 
Historia Danuty Koryckiej to opowieść nie tylko o aktorce, lecz także o matce, kreślona przez jej córkę, która dzieciństwo spędziła za kulisami teatru, obserwowała swoją mamę podczas przygotowań do kolejnych ról i w trakcie przedstawień. Mimo, że nie poszła w jej ślady, to na swój sposób uczyła się teatru. Wspomina aktorów, przyjaciół i znajomych Danuty Koryckiej, opowiada anegdoty, pokazuje teatr nie tylko od strony widowni, lecz również zaplecza, gdzie przebywała często podczas przedstawień. Przede wszystkim jednak kreśli portret swojej mamy. Pokazuje jej życie prywatne, po zdjęciu nieraz sztywnego kostiumu teatralnego. Wspomina mamę jako świetną pływaczkę, osobę lubiącą przyrodę i podróże, ale też z czasem coraz bardziej zamkniętą, zdystansowaną wobec świata i ludzi, na co wpływ miały niewątpliwie przeżyte trudne doświadczenia i niezwykle wymagająca praca. Czytelnikowi wyłania się obraz utalentowanej i wrażliwej kobiety, pełnej pasji, traktującej aktorstwo jako swoje życiowe powołanie.
 
Publikację ilustrują fotografie oraz bogaty zbiór teatraliów, m.in. recenzji, listów, a nawet bilecików dołączanych do kwiatów i wręczanych aktorom po premierze, co wprowadza czytelnika w atmosferę teatru i chroni przed zapomnieniem unikalne pamiątki. Dziennik, który pisała bohaterka od roku 1940, wykorzystany został wielokrotnie przez autorkę do prowadzenia narracji, nadając książce cechy dokumentu.
 

NASI PARTNERZY: